Site Rengi

DOLAR 18,5863
EURO 18,5029
ALTIN 1.024,85
BIST 3.454,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 21°C
Paz 21°C

AKP Konya vekilinin babasına imar kıyağı: 2 kat imar 23 kata çıkartıldı

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı’nın babası Ziya Özboyacı’nın ortağı olduğu şirketin aldığı bir arsanın imarının 2 kat olmasına rağmen AKP’li Selçuklu belediye tarafından 23 kata çıkartıldığını söyledi. Ekici, “Türkiye’yi 5’li müteahhit çeteye bırakmayacağımız gibi Konya’da da hemşerilerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Bu uygulamaları yapanlar, imza atanlar ve göz yumanlar yakın zamanda vatandaşlarımıza hesap vereceklerini unutmamalıdırlar” ifadelerini kullandı.

AKP Konya vekilinin babasına imar kıyağı: 2 kat imar 23 kata çıkartıldı
15.09.2021
3.872
A+
A-

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Konya’nın Selçuklu İlçesinde yaşanan imar rantı hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı. Ekici AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı’nın babasının ortağı olduğu bir şirketin satın aldığı 2 kata imarlı olan 25461 metrekare arsanın imarında AKP’li Selçuklu Belediyesi revizyon yapılarak  23 kata yükseltildiğini belirtti.

“MİLLİTVEKİLİ OLMASAYDINIZ BU ARSAYA 23 KAT İMAR VERİLİR MİYDİ?”

İmarın yükseltilmesiyle arsa değerinin 10 kat arttığını ifade eden Ekici konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

  “Ak parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı’nın babasının ortağı olduğu bir şirketin Selçuklu ilçesindeki 25461 metrekare arsada 12/03/2021 tarihinde imar tadilatı yapılmıştır. Vicdanları rahatsız eden ve imar rantına yeni bir örnek teşkil eden bu tadilatla belediyeden satıldığında etrafındaki kat rejimine göre 2 kata imarlı olan bir arsanın 23 kata kadar bina yapılmasının önü açılmıştır. Yapılan değişiklikle arsanın değeri en az 10 kat artırılmıştır. Bu arsanın Büyükşehir Belediyesi tarafından satışı 22/08/2007 tarihinde gerçekleşmiş ve 05/03/2010 tarihinde Özboyacı’nın babasının ortağı olduğu bir şirket bu arsayı devralmıştır.  Kamu vicdanını rahatsız eden ve iktidara yakın isimlerin bu tür uygulamalarla sürekli gündemde olduğu günlerde Konya’mızın da bu tür rant olaylarıyla gündeme gelmesi bizi derinden üzmüştür. Hz. Peygamberin ‘Sen vergi memuru olmasan, bu hediyeler sana verilir miydi” sözüne istinaden ‘Sayın Özboyacı siz milletvekili olmasaydınız 23 kat imar bu arsaya verilir miydi?’ diye sormaktan kendimizi alamıyoruz”

 “İHALEDEN ÖNCE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALIYDI”

“Belediyelerin bir arsayı ihale ile satışa çıkarıp satışını gerçekleştirdikten sonra o arsada imar artışı yapmasının ilgili mevzuata aykırı olduğu konunun uzmanlarınca dile getirilmektedir” diyen Ekici,  “İhale ile satışa çıkacak arsanın eğer ihtiyaç varsa ihaleden önce imar değişikliği yapılarak yeni imar durumu ile satışa çıkarılması gerekmektedir. Yani imar değişikliğiyle oluşacak imar rantı belediyeye kazandırılmalıdır, yeni duruma göre alıcı aranmalıdır. Özboyacı ailesinin ortağı olduğu bu arsa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile satılmıştır. Burada yaşanan durum ise arsa belediyeden satıldıktan sonra imar değişikliği yapılmasıdır. Parselin etrafında park alanı ve 6-8 kat aralığında siteler mevcuttur. Çevre bina yüksekliklerinde benzer bir yükseklik ve emsal bulunmamaktadır. Ecdat Parkının hemen yanında bulunan bu arsada böyle ilginç bir imar değişikliği yapılması Ecdat Parkının görünümüne, bölge siluetine ve trafik düzenine zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.

“DEĞER ARTIŞININ BEDELİ KAMUOYUNA NASIL DÖNECEK?”

Plan  tadilatının 20/02/2020 tarih ve 31045 sayılı Resmi Gazete yayımlanan İmar Kanunu’nun geçici 20.maddesi kapsamında yapıldığını ifade eden Ekici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İdare “güya” kanuna uygun işlem tesis ederek bu parselde özel bir değişiklik yapılmıyor algısı oluşturmak için 40’dan fazla parselde değişiklik yaparak tadilat yapmıştır. Bu parsel dışındaki hiçbir parselde değer artışını ifade edecek bir değişiklik yapılmamıştır. Bazı parsellerde inşaat alanı kısıtlaması dahi olmuştur. Parsellerin birçoğunda da zaten yapılaşma vardır. Plan revizyonu işlemi yapılarak plan değişikliği yapılmamış (yukarıdaki kanun maddesi müsaade ettiği halde)  böylelikle değer artışına yönelik kanundan kaçılarak belediye meclisinin yetkisi kötüye kullanılmıştır. Buradaki değer artışının bedeli kamuya nasıl döndürülecektir? Plan değişiklikleri hangi kamu menfaati ölçütüne göre yapılmıştır?

“İMAR RANTI UYGULAMASINI NASIL YAPTINIZ?”

      AKP’li Selçuklu Belediyesi Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya çağrıda bulunan Başkan Ekici, “Bir sorumuz da Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya: Selçuklu dışındaki ilçelerde bu şekilde serbest plan kararları mevcutken neden sadece Selçuklu ’da gündem olmuştur? Değişikliğe konu parsel dışındaki parsellerin çoğunluğu kamusal kullanıma (havaalanı gibi) açık yerlerdir. Şahıslara ait parsellerde olup bu parsel niteliğinde değer kazandırdığınız başkaca parsel bulunmamaktadır. 2016 ve 2018 yıllarında plan tadilatı reddedilen bu arsaya imar rantı uygulamasını neden yaptınız?   O dönem meclisinde yer alan ve aynı planı reddeden bugünün Büyükşehir ve Selçuklu Belediye Başkanları ne değişti de bugün korkunç bir rant artışının önünü açtınız?” diye sordu.

“VATANDAŞLARIMIZA HESAP VERECEKSİNİZ”

    Bu uygulamaları yapanların vatandaşa hesap vereceklerini belirten Ekici,  “Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu öncülüğünde Türkiye’yi 5’li müteahhit çeteye bırakmayacağımız gibi Konya’da da hemşehrilerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Bu uygulamaları yapanlar, imza atanlar ve göz yumanlar yakın zamanda vatandaşlarımıza hesap vereceklerini unutmamalıdırlar. Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı olarak Konya halkının hakkını bugüne kadar savunduğumuz gibi bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Sonsöz, Gelecek iktidarında siyaset zenginleşme aracı olmayacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.