Site Rengi

DOLAR 18,6344
EURO 19,6306
ALTIN 1.077,07
BIST 4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Paz 13°C
Pts 13°C
Sal 12°C
Çar 13°C

Gürer: Tarım ülkesiyiz ama dünya markası ürünümüz yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, işlenmiş tarım ürünleri sektöründe, üretim, pazarlama ve satış konusunda 17 markanın uluslararası piyasalarda Bakanlıkları tarafından desteklendiğini açıkladı. Bakan Pekcan, Gürer’in “tarım ürünlerinde dünya markası olan bir ürün var mı” şeklindeki sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Gürer: Tarım ülkesiyiz ama  dünya markası ürünümüz yok
05.03.2021
176
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal ürünlerimizin, uluslararası pazarlardaki marka değerleri ve markalaşma konusunda üreticilere ne gibi desteklerin sağlandığının açıklanması istemiyle Ticaret Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer önergesinde, “Ülkemizde yetiştirilip, işlenerek ihraç edilen tarım ürünlerimiz arasında dünya markası olanlar hangileridir? Yerel tipteki lezzetlerin dünya piyasalarına girmesine yönelik kamu-özel sektör işbirliği olanakları geliştirilerek uluslararası marka tescili alınmakta mıdır? Varsa bu bağlamda tarım ürünü marka sayımız kaçtır? Tarım ürün markalarımıza yurt dışında satış desteği sağlanmakta mıdır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi. 

SEKTÖREL TİCARET HEYETLERİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaların yurtdışı Pazar araştırması ve Pazar giriş faaliyetlerine ilişkin giderlerinin karşılanması noktasında destek sağlandığını açıkladı. Bu kapsamda 7 adet sektörel ticaret heyeti organizasyonunun tertip edildiğini belirten Bakan Pekcan, “Söz konusu heyet organizasyonlarına 82 adet firmamız iştirak etmiştir. Diğer taraftan, 2020 yılının başlarında tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımızca “sanal sektörel ticaret heyetleri” yeni bir pazara giriş aracı olarak firmalarımızın istifadesine sunulmuştur. Bu kapsamda, 2020 yılında, tarım sektörüne yönelik olarak 97 firmamızın katılımıyla 4 adet sanal sektörel ticaret heyeti düzenlenmiştir” dedi.

ULUSLARARASI REKABETÇİLİKTE 23 PROJE 

“Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ(UR-GE)” kapsamında hâlihazırda tarım sektörüne yönelik olarak yürütülmekte olan 23 adet UR-GE projesi olduğunu belirten Bakan Pekcan, 568 firmanın bu projelerden faydalandığını kaydetti.

17 MARKA DESTEKLENİYOR 

Bakan Pekcan, “Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında yer alan Marka ve Turquality destek programları ile uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla bölgesel/küresel oyuncu olabilme potansiyeline sahip şirketlerin üretimden pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar bütün süreçlerini kapsayacak şekilde destekler sağlanmaktadır. Bu çerçevede, hâlihazırda işlenmiş tarım ürünü sektöründe Turquality Programı kapsamında 17 şirketin 17 markası, Marka Programı kapsamında 16 şirketin 16 markası desteklenmektedir” açıklamasında bulundu. 

GÜRER: “ÜRETİCİ TEŞVİK EDİLMELİ” 

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünyada pazar payını artırmada en önemli etkenlerden biri de marka ürünlerdir. İhracat yapılıyorsa orada ürünün marka değerinin oluşması daha çok fayda sağlanmasının da yolunu açar. Ürün var ve ondan katma değerli fayda sağlayamıyorsak önemli bir eksiğimiz var demektir. Yurt dışına ihraç edilen ürün farklı ülkelerde işlenip o ülkelere üretici olarak ülkemizden çok fayda sağlıyorsa bunu lehimize dönüştürecek çalışmalara ağırlık ve öncelik verilmelidir. Türkiye’nin bir tarım ülkesi olmasına karşın, tarımsal sanayinin geliştirilerek bu kapsamda da işlenmiş tarım ürünlerinin dünya pazarında ne yazık ki istenilen seviyeye ulaşamamasının nedenleri iyi analiz edilip eksiklerin  giderilmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

Gürer, “Bu konuda Ticaret Bakanlığı, 4 iklimin yaşanabildiği, her türlü tarımsal ürünün üretilebildiği ülkemizde, tarımsal ürünlerin işlenmesi ve dünya pazarında hak ettiği seviyeye ulaşabilmesi için üreticilerin ve tarımsal sanayi girişimcilerinin teşvik edilmesine yönelik düzenlemeler yapmalıdır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.