Site Rengi

DOLAR 17,9131
EURO 18,2474
ALTIN 1.022,97
BIST 2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 32°C
Sal 31°C
Çar 28°C
Per 29°C

İYİ Parti’li Yokuş: Hayvanlar “can” değil, “mal” olarak görülmeye devam edecek

Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “5199 sayılı Yasa üzerinde yani TCK’ye alınacak ama bundan bir yarar görmeyecek, işlevsiz olacak hayvanların, kaderi yine ilgili kurum, kuruluşlar, bürokratların insafına bırakılacak. Sokaklarda popülasyonun artmasının ve sahipli hayvanların terk edilmesinin önüne geçilemeyecek. Hayvanlar “can” değil, “mal” olarak görülmeye devam edecektir” dedi.

İYİ Parti’li Yokuş: Hayvanlar “can” değil, “mal” olarak görülmeye devam edecek
09.07.2021
63
A+
A-

“Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerindeki görüşmeler; TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nunda yapıldı.
Burada söz alan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, kanun teklifinde hayvanlara karşı işlenen suçlarda sahipli, sahipsiz hayvan ayrımını ortadan kaldıracak tek bir kelimenin olmadığını ifade etti. Teklifteki, “hayvanlarla cinsel ilişkide bulunma” ibaresine de tepki gösteren Yokuş, şunları söyledi:
“Teklifte, hayvana şiddet, işkence, öldürme, tecavüz, -trajik biçimde kanun maddesinde tecavüze “cinsel ilişki” denilmiş, sanki hayvanların rızası varmış gibi- dövüştürme, deve, boğa güreşleri, folklorik hariç tutulmuş. Fiiller çok medyatik olup ülke gündemine oturmamışsa altı aydan başlayan ve hapis yatması getirmeyecek cezalar öngörülmüş. Ceza alt sınırları üç yılda başlamadığı sürece hapis yatışı olmayacaktır. Kabahat olarak görülen kimi ağır suçlarda komik para cezaları öngörülmüştür. Hayvan hakları ihlalinde, suçüstü dışında -nasıl olacaksa- tüm şikâyetler sadece tarım il ve ilçe müdürlüklerinde yapılacak. Hafta sonları ve mesai saatleri dışında ise elimiz kolumuz bağlı, nereye şikâyet edeceğiz, ilgili merci nerede? Bulsak da arayıp şikâyet etsek; böyle boşluklar var.”
“HAYVANARIN NASIL KATLEDİLDİĞİNİ ÖRNEKLERİYLE GÖRDÜK”
“En fazla hak ve yaşam hakkı ihlallerinin yapıldığı belediye görevlilerine ceza konusunda hiçbir madde yok” diyen Yokuş açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Belediye yetkililerine cezai yaptırım uygulanabilmesi için hayvanların asli görevleri arasına hayvanları da almak için -başkanların asli görevleri arasına- 2 farklı kanuna ek yapılması gerekmektedir. Teklifte, bununla ilgili hiçbir ibare yok yani belediyelere cezasızlık devam edecektir. Bunu birçok belediyede gördük, hayvanların nasıl katledildiğini örnekleriyle gördük; onun için bu çok önemli. İki yıl içinde tüm sahipli hayvanların dijital kayıt altına alınması zorunlu yoksa hayvan sahibine para cezası getirilmiş. 25 bin nüfuslu yerlerde belediyelere bakımevi kurma zorunluluğu yok. İnsan nüfusu ile hayvan bakımevi kurma arasındaki bağlantının hiçbir ilgisi yoktur, aksine kırsal bölgelere hayvanların atılması sıkça yaşanır ve üreme döngüsü kontrolsüz devam eder. İnsan nüfusu baz alınmadan her belediyenin küçük çaplı tedavi ve kısırlaştırma merkezi kurması şarta bağlanmalıdır”
“POPÜLASYONUN NASIL KONTROL ATINA ALINACAĞI MUAMMA”
En çok sokak hayvanı popülasyonu olan kırsalda hayvanlar kısırlaşma veya tedavi için en yakın bakımevi olan ilçeye götürüleceğini söyleyen Yokuş, “Köpekler giderken yine, farklı ilçelere atılacak; yaralı, kazalı, tedavi gerektirenler yollarda hayatını kaybedecek. Mobil kısırlaştırma, yasadan çıkarılarak yasaklanmamıştır. 75 bin nüfus ve üstündeki büyükşehir ve ilçe belediyelerine bakımevi kurma zorunluluğu için iki buçuk yıl gibi bir süre, 25 bin ile 75 bin nüfuslu yerlerde ise dört-beş yıl verilmiş. Dört-beş sene içinde tüm hayvanları kimliklendirerek, kayıt altına alarak, nüfusu kontrol edeceklerini beyan eden kanun yapıcılarının bu süre zarfında popülasyonu nasıl kontrol altında tutacağı maalesef bir muamma” şeklinde konuştu.
“KÜÇÜK HÜCRELERDE ÖLÜME TERK EDİLECEKLER”
Sahipli hayvanı terk etmenin cezasının 2 bin TL olarak öngörüldüğünü ve bunun da kabul edilebilir bir durum olduğunu söyleyen Yokuş, yasaklı ırk köpeklerinin kapsamının da genişletilerek Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmeliğe bırakıldığını ifade etti. Barınaklardaki sahipsiz yasaklı ırklar sahiplendirilmeyecemeceğini ve barınaklarda yaşadıkları küçük hücrelerde ölüme terk edileceklerini söyleyen Yokuş, “Kara ve su sirkleri ve yunus parkları, hayvanlar yaşam döngüsünü tamamlayana kadar açık kalacak, yenileri açılmayacak. Kendilerine defalarca anlatmamıza rağmen yetkililerin ölen yunusun çipinin kolaylıkla, kaçak yolla getirilen getirilecek hayvanlara takılabileceği ya da sürekli yavru doğumları olacağını nasıl hesaplamadıkları anlaşılır gibi değil” dedi.
“CAN DEĞİL MAL OLARAK GÖRÜLMEYE DEVAM EDECEK”
Kanun değişikliği ile hayvanların kaderinin bürokratlara bırakıldığını ifade eden Yokuş, “Kısacası, 5199 sayılı Yasa üzerinde yani TCK’ye alınacak ama bundan bir yarar görmeyecek, işlevsiz olacak hayvanların, kaderi yine ilgili kurum, kuruluşlar, bürokratların insafına bırakılacak. Sokaklarda popülasyonun artmasının ve sahipli hayvanların terk edilmesinin önüne geçilemeyecek. Deney hayvanları, fayton atları, yük hayvanları, yaban hayvanları, üretiminde kullanılan hayvanlar, sahipsiz ya da barınaklardaki yasaklı köpekler ve diğer tüm tür can, hayvanlar “can” değil, “mal” olarak görülmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.
“DEĞİŞİKLİK KABUL EDİLDİ”

Görüşmelerin ardından Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.