Site Rengi

DOLAR 18,5039
EURO 18,1433
ALTIN 988,22
BIST 3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Cts 26°C
Paz 23°C
Pts 21°C
Sal 18°C

Konya Şeker tohumculukta ithalata son verdi!

Konya Şeker’in bünyesinde Altınekin ilçesinde kurulan Beta Ziraat ve Ham Yağ Fabrikası, Türkiye’yi tohumculuk ve yağ üretiminde dışa bağımlılıktan kurtardı.

Konya Şeker tohumculukta ithalata son verdi!
23.03.2021
146
A+
A-

Konya’da faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileri Konya Şeker’in Türk çiftçisine kazandırdığı Konya Şeker’in Altınekin Kampüsü’nde yer alan Hamyağ Fabrikası ve tohumculukla ilgili faaliyetlerini yürüttüğü Beta Ziraat A.Ş. tesissilerine ziyarette bulundu.

“Türkiye’de ürün Uygunluk Belgesi’ne sahip tek hamyağ tesisi”

Gezi sırasında basın mensuplarına çalışmaları hakkında  bilgi veren Konya Şeker Hamyağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş şunları söyledi:

“Hamyağ Tesisleri’ni, Konya çiftçisinin ekemediği ayçiçeğini ve kanolayı ekebilmesi, üstelik de ülkemizin her sene ithalata akıttığı milyarlarca dolar dövizin yönünün bu topraklara dönmesi kuruluş felsefesini oluştururken, tesislerin o günkü maliyeti 30 Milyon Dolar olmuştur. Bugünkü dolar kuru üzerinden tesislerin maliyeti yaklaşık 210 Milyon Lirayı bulmuştur. Hamyağ Tesisleri’nde kuruluşundan bu güne kadar ham Ayçiçek yağı, ham kanola yağı, Ayçiçek tohumu toz küspesi, Ayçiçek tohumu pelet küspesi, Ayçiçek tohumu çuvallı pelet küspesi ve kanola tohumu küspesi üretimlerini gerçekleştirmektedir Altınekin Hamyağ Tesisleri, ileri teknoloji ürünü makine-ekipman parkı ve tam otomatik PLC otomasyona sahip akıllı bir tesistir. Yüksek ürün kalitesi ile yılda 150 bin ton Ayçiçek, 100 bin ton soya ve kanola işleme ve yıllık 50-60 bin ton ham Ayçiçek yağı ile 70-80 bin ton Ayçiçek küspesi üretim kapasitesine sahiptir. Fabrika sayesinde bölgede ciddi bir istihdam oluşmuştur. Günlük 500 Ton Ayçiçek çekirdeği kırma kapasitesi ile İç Anadolu bölgesinin en büyük hamyağ tesisleridir. TSE TS12302 Ham Ayçiçek Yağı Ürün Uygunluk Belgesi’ne sahip Türkiye’deki ilk ve tek hamyağ tesisidir. TSE TS316 Ayçiçek Tohumu Küspesi Ürün Uygunluk Belgesi’ne sahip Türkiye’de ilk ve tek hamyağ tesisidir” dedi.

“İşsiz gençlere iş imkânı sağlandı”

“Konya ve bölgemizdeki kurulu rafine yağ tesislerinin hamyağ ihtiyacı modern tesislerimiz tarafından karşılanmıştır” diyen Arslantaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“ Üreticinin, Ayçiçeğinin ekim, büyüme ve hasat sürecinde diğer birçok ürüne kıyasla daha az suya ihtiyaç duyarak yetişmesi nedeniyle, daha az maliyetle alternatif ürün elde etmesine ve bölgenin coğrafi niteliklerine uygun, daha az su tüketen bir ürüne kavuşmasına neden olmuştur, Bu yatırımla; güvenli satış kanalı endişesi yaşayan üreticilerimizin bu endişesi giderilmiş, yağlık tohumlar alternatif bir ürün olarak üreticimizin münavebeli olarak ekeceği bir ürün haline gelmiş ve ekonomik anlamda kalkınma getirmiştir. Konya ve diğer bölge illerindeki üreticilerimiz daha güvenle üretip satabileceği bir yatırıma kavuşmuştur. Yağlık tohum üretimi artmış, Ayçiçek ve kanola tohumu üreticilerin münavebe sistemine dâhil olmuştur. Yağlık tohumlardan üreticinin gelirinin artması ile tarıma olan ilgi artmıştır, Altınekin Hamyağ Tesisleri yapılmadan önce Konya bölgesinde 35 – 40 Bin Ton seviyesinde olan Ayçiçek üretimi, tesislerin yapılacağının duyurulduğu 2011 yılında 100 bin Tona çıkmış, tesislerin üretime geçmesiyle de 2012 yılında 210 bin Ton üretim gerçekleşmiştir. Bu üretim ile Türkiye’nin en fazla yağlık Ayçiçek üretimi yapan ili Konya olmuştur. 2013 ve 2014 yıllarındaki 260 bin ton seviyeleri ile Konya bu yıllarda en fazla Yağlık Ayçiçek üretimi yapan il konumuna yükselmiş ve son yıllarda da yaklaşık 350 Bin ton üretim ile Tekirdağ’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ayçiçek alım sezonunda, alım işlemi yapılan 10-15 bin üretici için 15-20 bin üretici ailesine direk gelir sağlanmıştır, Altınekin Kampüsünün bulunduğu Altınekin bölgesinde bulunan işsiz gençlere iş imkânı sağlanmıştır. Beta ve Ham Yağ Fabrikası tesislerinde yaklaşık 300 kişi istihdam edilmektedir. Tesislerin oluşturduğu 780-800 Milyon liralık ekonomik katkı bölge ekonomisine canlılık kazandırmıştır. Tesisler de 50-60 bin Ton hamyağ üretimiyle Türkiye’nin yaklaşık 1 milyon Ton olan hamyağ ihtiyacının yüzde 10’u karşılanmış ve ülkemizin cari açığında önemli bir yeri olan bitkisel yağ ithalatının azaltılmasına katkı verilmiştir, Ham yağ ihtiyacının büyük bir bölümünü il dışından karşılayan Konya ve bölgemizdeki kurulu rafine yağ tesislerinin hamyağ ihtiyacı modern tesislerimiz tarafından karşılanmıştır.”

“Recep Konuk tarafından Konya Şeker’e kazandırıldı”

Gezi sırasında basın mensuplarına bilgi veren Beta Tohum Genel Müdürü Gökhan Altay, ise 1961 yılında kurulan Beta Ziraat’in Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk tarafından Konya Şeker’e kazandırıldığını söyledi. Altay, Altınekin’de kurulan fabrikada yaklaşık 300 kişi istihdam edildiğini dile getirdi. 

Fabrikanın tohum üretme kapasitesinin her geçen yıl arttığını dile getiren Altay, Revizyon sonrası toplam kapasitemiz yıllık 250 bin ünite şeker pancarı tohumu üretimine olanak sağlamıştır. Bunun yanında yıllık 25 bin ton hububat tohumu işleme kapasitesine sahip üretim hattımızda 2018 yılında iyileştirmeler yapılmıştır. Toplam 700 bin TL bütçe ile renk ayırımı esasında hububat ve baklagil tohumu temizliği gerçekleştiren Color Sorter cihazı, sistemimize dâhil edilmiş ve tohum safiyeti en üst seviyeye çıkartılmıştır. Üretilen tohumların kalitesini ölçmek ve en iyi kalitedeki tohumları çiftçilerimize ulaştırmak adına kalite güvence sistemimiz kapsamında Çumra Şeker Fabrikası yerleşkesinde bulunan tam iklim kontrollü sera revizyonumuz 2018 yılında tamamlanmıştır. Şirketimiz, bu yatırım ile şeker pancarı tohuma kalkma testlerinin dünya standartlarında yürütülmesi seviyesinde önemli bir kabiliyet kazanmıştır. Şirketimiz, aynı zamanda ilgili sera tesisimizde hibrit sebze çeşitleri ve hibrit ayçiçeği geliştirme konularında da çalışmalarını sürdürebilmektedir. Kapasite artırımı ve revizyonlar şirketimize sadece az zamanda çok iş yapabilmeyi değil aynı zamanda üretilen tohumların en üst kalite seviyelerinde müşterilerimiz olan çiftçilere sunulmasına olanak sağlamıştır“ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.